Tesla Pillerinin Ömrü Ne Kadar?
30 Eyl, 2017 17:19 tarihinde eklendi

Tesla Pillerinin Ömrü Ne Kadar?

Tesla Pillerinin Ömrü Ne Kadar?

Elektrikli araçlarda en çok merak edilen konu genellikle performans ve fiyat sonrası piller olarak gözümüze çarpıyor. Birçok firma ucuz ve oyuncak sayılabilecek modellerinde çok kalitesiz ve düşük güçlü piller kullanıyor ve bu durum elektrikli araba sektörünü kötü etkiliyor. Fakat Tesla bu sorunu da çözmek için en üst emeği ve çabayı gösteriyor. Özellikle kendi araçlarında kullandığı piller hem performans sunuyor hemde ömür bakımından çok uzun zaman dayanabiliyor.

Tesla, her model aracı için aynı kalitede piller kullanmaktan kaçınmayan, özel mühendislik ve teknisyenlikleri ile pillerinin ömrünü, menzilini ve performansını en üst seviyeye çıkartan bir araç üreticisi. Kaldı ki, her sene kendileri ile yarışıyorlar ve her sene daha kaliteli piller ile karşımıza çıkıyorlar. Peki, ne kadar süre iş görüyor bu piller?

Tesla pil ömrü konusunda bir açıklama yapmasa da ve piller için bir garanti vermese de pil ömrünü ölçerek bizlere verilerini aktaran kullanıcılar bulunuyor. Dünya çapında yapılan ölçümler sonucu çıkan verilere göre Tesla model araçların pilleri ortalama olarak 2.500.000 KM menzil ömre sahip. Bu sonuca varılmasındaki en önemli etken ise Amerikalı bir Tesla Model S P100D kullanıcısı. Kullanıcının bizlere sunduğu verilere göre kullanıcı yaptığı 125.000 KM yol ile pillerinde %5’lik bir pil ömür kaybı olduğunu belirtmişti. Bu kullanıcı tüm verileri kanıtları ile sunmuş ayrıca Tesla ile en çok yol yapan kişi olarak da bilinmiş birisidir. Performans kaybı yaşamadığını dile getiren kullanıcı, sadece pil ömründe %5’lik bir kısmın kaybolduğunu analiz etmiş fakat araç motorlarında bir sorun olmadığını da dile getirmiştir.

Benzin motorlu bir araca göre kıyaslama yapılması maalesef ki söz konusu değil. Menzil olarak kıyaslama yapılamasa da performans olarak kıyaslama yapacak olursak elektrik motorlu araçların daha üstün olduğu net bir şekilde ortada. Bu üstünlüğün motor yıpranma oranında da açık ara önde olduğunu belirtmekte fayda var.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *