Tesla 2 Yeni Model Tanıttı!
22 Kas, 2017 9:45 tarihinde eklendi

Tesla 2 Yeni Model Tanıttı!

Tesla 2 Yeni Model Tanıttı!

Tesla her geçen gün büyümeye ve gündemde kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde çıkartmış olduğu yeni 2 model araç tanıtımı yapan Tesla özellikle bu tanıtım sonrasında ve Elon Musk’ın ülkemizi ziyareti sonrasında ülkemizde de gündemde kalmayı ihmal etmedi. Otomobil endüstrisinde önemli bir yer kazanmayı başaran bu marka tek bir damla benzin kullanmadan ulaşım sağlamasıyla da biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın ilk tam elektrikli tır modeli Tesla Semi Truck ile dünyanın ilk tam elektrikli spor otomobili olan Tesla Roadster modelinin 2020 versiyonu Elon Musk tarafından tanıtılmış ve epey ilgi toplamıştı. Modeller hakkında birçok detay veren Musk yine bu modellerin üretim detaylarını ve teknik detaylarını da kullanıcılara aktarmıştı. Her iki model içinde ayrı bir yazı hazırlayacağımızı belirterek bu iki model hakkında da ufak detaylara yer verelim.

Dünyanın ilk tam elektrikli tırı olarak tanıtılan Tesla Semi Truck modeli 2019 yılından itibaren seri üretime geçeceği tanıtım sırasında söylenilmişti. Yine tanıtım sırasında edinilen bilgilere göre bu model 0-100 km/saat hızlanmasını boş hali ile 5 saniye içinde gerçekleştirirken ortalama olarak 36 ton yüklü halinde ise 20 saniye de gerçekleştirecek. Ayrıca bu model kullanılan pil teknolojisi ile tam şarj ile 800 km menzile sahip olacak. Yine bu noktada da bu model diğer modellerin gerisinde kalmadığını göstermiş oluyor. Elde edilen diğer bilgilere göre ise Tesla Semi Truck hızlı şarj istasyonlarından yapılacak 30 dakikalık şarj dolumu ile 643 km kadar yol yapabilecek. Ayrıca bu modelde de bulunan Rejeneratif Fren Sistemi sayesinde aracın kendi kendine batarya şarj edebileceği de aktarılırken 2 yıl içerisinde çok ciddi miktarlarda yakıt tasarrufu sağlayacağı da belirtildi.

Tanıtılan diğer model olan Tesla Roadster 2020 modeli ise spor araç severlerin dikkatlerinden kaçmadı. Tesla yaptığı açıklamalara göre bugüne kadar üretilen en güçlü spor arabanın kendileri tarafından üretildiğini belirtti. Tanıtım sırasında verilen bilgilere göre bu model 1.9 saniye içerisinde 0-100 km/saat hızlanmasını gerçekleştiriyor. Ayrıca bu aracın yapabileceği son hız ise 400 km/saat üzerinde olduğu da belirtilmiş. 10.000 nM tork gücüne ve 1.000 km’den fazla menzil özelliğine sahip olan araç 250.000 USD satış fiyatı ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Fiyat konusunda belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise aracı alacak kişilerin 50.000 USD ön ödeme yapması gerekiyor. Günümüz USD kuru göz önüne alındığı zaman son derece pahalı olan bu aracı Amerikan gözü ile düşünecek olursak aracın fiyatının son derece makul düzeyde olduğunu da belirtmekte fayda var.

Tanıtılan bu iki aracın detaylı özelliklerine ve bilgilendirmelerine daha sonra ayrı olarak da değinmeyi düşünüyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *