Rejeneratif Fren Sistemi Nedir?
27 Eyl, 2017 16:44 tarihinde eklendi

Rejeneratif Fren Sistemi Nedir?

Rejeneratif Fren Sistemi Nedir?

Rejeneratif fren sistemi ilk olarak Tesla tarafından bulunmuş, aracın seyir halinde kendi kendini şarj edebilmesini sağlayan ve tek pedallı sürüş modunu etkin kılan teknolojiye verilen isimdir. Çalışma mantığı son derece basit olan bu sistem hem araçların otomatik fren yapmasını sağlayarak sürüş güvenliğini artırıyor hemde bu sırada elde edilen sürtünme ile menzil artışı meydana geliyor. Peki, nasıl çalışıyor bu sistem?

Rejeneratif fren sistemi sürücü ayağını gazdan çektiği anda devreye giren bir sistem. Tüm Tesla model araçlarda bulunun bu sistem sürtünme ile elektrik üretimi sağlıyor ve aracın pillerinin dolmasına yani menzilinin artmasına yardım sağlıyor. Tüm bu enerji aktarımı ve kazanımının yanında araç otomatik frenleme de yaparak hem güvenli sürüşe imkan sağlıyor hemde sürücünün aracını tek pedal ile kullanmasına olanak sağlıyor. Ortalama olarak 25 KM kadar menzil kazanımının söz konusu olduğu da söylemler arasında fakat Tesla bu konuda hiçbir açıklama yapmadı. Ayrıca 25 KM menzilin de hangi sürüş stili ile ve hangi menzil içerisinde ölçüldüğü de internet üzerinde belirtilmemiş.

Rejeneratif fren sisteminin araç pillerine bir zararı bulunmadığını da belirtmek istiyoruz. Tesla araçlarında Li-On piller kullandığından dolayı bu piller uzun ömürlü olmaktadır. Yani cep telefonlarında olan söylenti gibi tam dolmadan şarjı kesmek veya sık sık şarj etmek pillerinize zarar vermeyecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *